Orteza na kolano. Jakie są rodzaje? Jakie zastosowanie?

Orteza na kolano

Wiele osób narzeka na problemy ze stawami, szczególnie na bolące kolana i trudności z poruszaniem się. W przypadku różnego typu urazów lub zabiegów operacyjnych dotyczących kończyn dolnych, niezwykłą pomocą okazuje się być orteza na kolano. Ten sprzęt medyczny idealnie nadaje się do rehabilitacji, aby przywrócić pełną ruchomość w zmienionym chorobowo stawie. Stabilizatory cieszą się dużą popularnością wśród sportowców, którzy są najbardziej narażeni na kontuzje. Sprzęt ten wykorzystywany jest zarówno w rekonwalescencji, jak i leczeniu.


Czym jest orteza na kolano i kiedy pomoże?

Orteza na kolano jest sprzętem medycznym, który ma służyć zapewnieniu optymalnej stabilizacji zmienionego chorobowo stawu. Różni się od gipsu tym, że pozwala zachować w mniejszym lub większym stopniu ruchomość. W przypadku gipsu następuje pełne unieruchomienie, co ma pewne zalety, ale przeważają jednak minusy, na czele z dyskomfortem dla pacjenta i wydłużoną rekonwalescencją. Stabilizator służy uodpornieniu kolana na przeciążenia i jednocześnie pozwala na szybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Do wyboru jest wiele rodzajów ortez, które dobiera się do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Po tego typu sprzęt medyczny sięga się przy urazach kolana typu skręcenie, stłuczenie, złamanie, zwichnięcie.

Noszenie na kolanie ortezy odciąża je, co przyspiesza rekonwalescencję, ale korzyści płynących z jej stosowania jest znacznie więcej. Można zahamować postęp doznanej kontuzji, czyli uchronić przed jeszcze poważniejszym uszkodzeniem kolana. Zmniejsza się również ryzyko ponownego doznania kontuzji. Stabilizatory na kolano niwelują obrzęki, które towarzyszą urazom. Pacjent może też liczyć na większy komfort i zredukowanie dolegliwości bólowych. Kolejną zaletą ortez na kolano jest możliwość obycia się bez kul i poruszania o własnych siłach, bazując wyłącznie na zabezpieczeniu w postaci stabilizatora. Nie trzeba martwić się o zbyt duże ani nienaturalne wyginanie się stawu.

Jaki rodzaj ortezy na kolano wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ortez na kolano, dzięki czemu każdy może dobrać dla siebie idealny model, czyli do swoich własnych potrzeb i preferencji. W wyborze powinien doradzić fizjoterapeuta lub ortopeda. W przypadku lekkiego urazu i bólu wystarczające okazują się być stabilizatory miękkie w postaci elastycznych ściągaczy. W zależności od wybranego modelu mogą być zakładane w odmienny sposób – jedne wsuwa się przez stopę, a inne zapina na kolanie za pomocą rzepów. Tego typu ortezy stosowane są doraźnie, natomiast przy poważnych urazach i po zabiegach chirurgicznych należy sięgnąć po stabilizator twardy.

Orteza twarda zapewnia optymalne wsparcie dla zmienionej chorobowo kończyny i stabilizuje staw. Oprócz zapięcia na rzep stosowane są najczęściej dodatkowe elementy, aby uzyskać jeszcze lepsze usztywnienie. Takie ortezy mogą być alternatywą dla gipsu, co przekłada się na zdecydowanie większy komfort dla pacjenta. Stanowią też duże udogodnienie podczas rehabilitacji, gdyż pozwalają na stopniowe zwiększanie obciążenia w osłabionym stawie, co z czasem go wzmocni. W stabilizatorach twardych mamy możliwość regulowania kąta zginania i wyprostu w stawie kolanowym. W zależności od rodzaju doznanego urazu należy dobrać odpowiedni typ i długość ortezy, łącznie ze stopniem stabilizacji i zakresem ruchu w stawie.

Wyróżnić można też stabilizatory sportowe, czyli profesjonalne ortezy powstałe z myślą o sportowcach, którzy narażeni są na kontuzje. Tego typu sprzęt medyczny wykorzystywany jest jako wsparcie dla przeciążonych stawów, przyspiesza powrót do sprawności po urazie i przeciwdziała powtórnym kontuzjom. Zadaniem takiej ortezy będzie utrzymanie stawu w optymalnej dla niego pozycji, poprawienie jego stabilizacji.

Czym wyróżnia się dobra orteza na kolano?

Przy wyborze ortezy na kolano należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Jedną z nich będzie materiał wykonania, najlepiej wysokogatunkowy. Godne polecenia są te neoprenowe, siateczkowe i dzianinowe. W przypadku siatki można liczyć na optymalną wentylację, a dzianina chroni przed podrażnieniami. Dobrym wyborem okazuje się być neopren, który odprowadza wilgoć i zapewnia komfort cieplny. Ważnym parametrem będzie też rozciągliwość ortezy na kolano, szczególnie w przypadku modelu zakładanego przez stopę. Najbardziej rozciągają się te uniwersalne. Warto wybierać stabilizatory o anatomicznym kroju, które jak najlepiej dopasowują się do kształtu nogi pacjenta.

Wybierając ortezę na kolano, powinno się zwracać uwagę na elementy zapobiegające obtarciom, aby uchronić skórę przed uszkodzeniem. Mile widziane będą modele bezszwowe, wzbogacone o wstawki wszywane od środka, które zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień. Kolejną funkcją będzie system zapobiegający ześlizgiwaniu się ortezy w postaci dodatkowych zapięć i pasków. Orteza na kolano powinna być łatwa w użyciu, nie może sprawiać problemów przy zakładaniu. Ważne będzie też to, aby odprowadzała nadmiar wilgoci w postaci potu, pozostawiając skórę suchą. Mile widziany jest też amortyzator rzepki. W przypadku niewielkich urazów sprawdzi się stabilizator całkowicie zabudowany. Większą stabilizację zapewni jednak orteza ze specjalnym otworem na rzepkę.