Zamówienie
Opis kategorii

Czym jest i jak działa aparat CPAP?

Na typowy aparat CPAP składają się pompa powietrzna i maska nosowa. Pierwszy element zestawu odpowiada za generowanie nadciśnienia – pozwala to na utrzymywanie otwartych dróg oddechowych i wyeliminowanie bezdechu. Maska nosowa połączona z rurą jest odpowiedzialna za efektywne funkcjonowanie aparatu i przeciwdziałanie negatywnym skutkom występowania ewentualnych nieszczelności.

Jeszcze bardziej zaawansowaną odmianę wspomnianych aparatów stanowią dostępne na rynku modele Auto CPAP. Urządzenia tego typu działają na podobnej zasadzie, lecz dodatkowo dostosowują swoje funkcjonowanie nie tylko do rodzaju objawów, ale także do stopnia ich nasilenia. Niektóre z nich zostały ponadto wyposażone w nawilżacze powietrza, chroniące przed wysychaniem śluzówki jamy ustnej. W zależności od zaawansowania i funkcji, które posiada aparat CPAP, cena będzie się różnić. Jednak w naszym sklepie zawsze możesz liczyć na korzystną ofertę.

Kiedy stosować aparaty CPAP?

Stosowanie aparatów CPAP sprawdza się wtedy, gdy podczas snu pojawiają się niepokojące, co najmniej 10-sekundowe przerwy w oddychaniu. Ponadto wskazane jest zastosowanie aparatów w sytuacji, w której u pacjenta występuje spłycenie oddechu poniżej 50%. W efekcie podobnych zaburzeń zmniejsza się wysycenie krwi tlenem, a także spada jakość snu – pojawia się wówczas nie tylko chrapanie, ale też niedotlenienie. Mogą wystąpić chwilowe wybudzenia oraz podwyższenie ciśnienia krwi, a w konsekwencji ciągła senność i regularne bóle głowy.

Dla osób ceniących komfort snu, który zwiększa regulacja poziomu ciśnienia w zależności od maski, a także ceniących oszczędność czasu (bezprzewodowy przesył danych). Ten nowoczesny aparat automatyczny CPAP posiadają duży kolorowy wyświetlacz, na którym mogą być odczytane wszystkie istotne dane z punktu widzenia efektywności terapii. Posiada szereg funkcji poprawiających komfort użytkowania. Dodatkowym atutem produktu jest cicha praca, możliwość zastosowania podgrzewanego nawilżacza i rury. Rozróżnia bezdechy obturacyjne i centralne.

Aparat CPAP – refundacja NFZ

Na aparaty CPAP przysługuje refundacja NFZ. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązującym od 01.01.2023 r. refundacja na urządzenia stosowane w terapii bezdechu sennego wygląda następująco:

  • Pacjent może otrzymać refundację na aparat CPAP, która zostanie przyznana raz na 5 lat. Wysokość refundacji to 1890 zł lub 2100 zł,
  • Pacjent może otrzymać również refundację na maskę wspomagającą leczenie bezdechu sennego w kwocie 180 lub 200 zł, przyznawaną raz na 6 miesięcy.

DOTACJE